Celulari, miku me i ngushte i te rinjve ne Angli

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Celulari, miku me i ngushte i te rinjve ne Angli
Health Protection Agency ne Angli ka publikuar nje raport rreth perdorimit te celularit nga adoleshentet duke alarmuar vendin.

Te dhenat jane shqetesuese dhe sipas nje sondazhi te youngpoll.com me 2 mije femije te grupmoshes 6-17 vjec, ne nje dite te vetme, nje femije anglez dergon 19 sms, merr 15 dhe ben 8 telefonata. Ne total telefoni qendron ne vesh rreth 6 ore ne dite, duke folur dhe duke degjuar muzike.

Nga keto te dhena rezulton se 8 ne 10 adoleshente mund te konsiderohen si te varur nga celulari. Sipas profesorit suedez, Lennart Hardell, keto te dhena jane shqetesuese pasi prania e telefonit per nje kohe kaq te gjate, i ekspozon te rinjte ndaj semundjes se kancerit ne tru.

Ne France, reklamat qe u bejne thirrje femijeve nen 12 vjec per te perdorur clular jane te ndaluara, ndersa ne Angli nje gje e tille nuk eshte marre ende parasysh nga qeveria. Ne ishull, 81 % e te rinjve mendojne se celulari eshte mjeti me i rendeishem, ndersa 6 ne 10 te rinj thone se nuk mund te bejne asgje pa telefonin e tyre.

Ky trend eshte bere shume shqetesues edhe per mesuesit pasi shpesh here neper shkolla nxenesit i mbajne hapur celularet duke komunikuar ne oren e mesimit. “Duhet t’i shkepusim menjehere femijet nga telefonat”, nenvizon ne nje shkrim gazeta “Daily Express”, duke cituar zedhenesin e Health Protection Agency.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi