Marihuana lufton kancerin ne tru

Shko poshtë

Marihuana lufton kancerin ne tru

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:53 pm

Marihuana shkaterron qelizat kancerogjene. Perberesi kryesor i hashashit, i quajtur THC, ka efekte antitumorale ne tru, sipas nje studimi te kryer nga Universiteti Complutense ne Madrid.
Shkencetaret kane injektuar nje sasi te perditshme THC tek minjte ne laborator dhe kane konstatuar se ajo shkaterronte qelizat kancerogjene.

Prania e THC sipas tyre, e ka reduktuar ne 80 perqind zhvillimin e tumoreve. Rezultatet e perftuara jane publikuar edhe ne “Journal of Clinical Investigation”.

Injeksionet e THC per 26-30 dite te kryera ne dy paciente te goditur nga nje tumor agresiv ne tru, kane sjelle vdekjen e qelizave kancerogjene dhe kane penguar progresin e semundjes.

Autoret e studimit besojne se zbulimet e tyre do te cojne ne gjetjen e strategjive te reja per parandalimin e zhvillimit te tumoreve.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi