...Zemra...

Shko poshtë

...Zemra...

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:52 pm

Ka thënë Muhamedi paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi të " Në trup është një cope mishi, nëse ajo është e shëndoshë i tëre trupi është i shëndoshë nëse ajo është e sëmurë i tërë trupi është i sëmurë, ajo është zemra"
Si të luftoni sëmundjet kardiake:

1-Pakësoni ushqimet me yndyrë, shtoni perimet dhe frutat e freskëta në dietën tuaj.
2-Bëni çdo ditë të paktën 30 minuta ecje.
3-Bëni çdo ditë të paktën 15 minuta ushtrime.
4-Praktikoni faljen e namazit pesë herë në ditë.
5-Evitoni, alkoolin, duhanin, dhe substancat tjera imituese.


Elemente që e forcojnë zemrën:

1-Të përmendurit e All-llahut të Lartmadhëruar
2-Leximi ditor i Kur'anit Famëlartë
3-Dëlirësia dhe largimi nga urrejtja
4-Të folurit e pakët dhe meditimi i thellë në misteret e përtejetes
5-Të ngrënit me masë,me orar dhe hallall
6-Dashuria për diturinë e mirë, për njerëzit e mirë dhe qëndrimi me njerëz të devotshëm
7-Falja dhe mëshira ndaj të tjerëve,largimi i inatit dhe zilisë ironike
8-Të fjeturit e nevojshëm dhe në kohë të caktuar
9-Largimi nga stresi dhe gjërat që irritojnë
10-Të pajtuarit dhe dorëzuarit vullnetit të All-llahut të Lartmadhëruar


Elemente që e dobësojnë zemrën:

1- Largimi nga udhëzimi i All-llahut të Lartmadhëruar
2- Urrejtja dhe mëria, lakmia dhe hipokrizia
3- Llomotitja dhe dezorientimi në kohë dhe hapësirë
4- Mos përkujtimi i vdekjes dhe magjepsja pas pasurisë dhe dynjasë
5- Amoraliteti dhe dorëzimi ndaj epsheve
6- Mosdëgjimi ndaj prindërve dhe arroganca me njerëzit
7- Të ngrënit e tepërt kohë e pakohë
8- Të fjeturit e tepërt dhe të pandërprerë
9- Stresi dhe bezdisja e tepërt,edhe për gjërat që janë jashtë vullnetit tonë,si dhe pakënaqësia me përcaktimin e All-llahut të Lartmadhëruar
10- Fobia ndaj vdekjes dhe urrejtja e sajë
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi