...Dielli...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

...Dielli...

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:11 pm


.
Njolla diellore poshte majtas ka madhesine e 5-fishte te tokesDielli eshte yll ne qender te sitemit tone diellor. Toka dhe trupat e tjere qiellore te sistemit tone diellor (duke perfshire planetet, asteroidet, meteoridet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit. Dielli perben 99% te mases se sistemit tone diellor. Energjia diellore mbeshtet pothuaj te gjithe jeten ne toke nepermes fotosintezes qe nga shfaqja e organizmit te pare. Njerezit e perdorin energjine diellore per ndrieim, ngrohtesi, rritjen e te korrave dhe per shnderrimin e fuqise diellore ne energji elektrike. Nxehtesia e krijuar nga dielli percakton klimen (moti) dhe nderrimin e stineve ne toke.


Rreth 73% e mases se diellit eshte hidrogjen, 25% eshte helium, dhe pjesa tjeter perbehet nga sasi te vogla elementesh te renda. Mosha e diellit eshte rreth 4.6 miliarde vjet dhe ai eshte pothuajse ne gjysmen e ciklit te tij te zhvillimit gjate te cilit ndodh proeesi kimik i shnderrimit te hidrogjenit ne helium. Gati 5 milione ton lende diellore kthehet ne energji edo sekonde brenda berthames se diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetesh dielli do te shnderrohet ne fillim ne nje gjigand te kuq dhe pastaj ne nje xhuxh te bardhe, duke krijuar nje mjegullnaje planetare. Klasifikimi spektral i Diellit eshte G2V.

G2 tregon qe temperatuara e tij siperfaqesore eshte rreth 5 780 K, karakteristike qe i jep nje ngjyre te bardhe, por qe duket e verdhe per shkak te fenomenit scattering. Kurse V (5, numer romake) tregon qe dielli, si pjesa me e madhe e yjeve, eshte ne sekuencen kryesore; kjo do te thote qe energjia e rrezatuar eshte e krijuar ne brendesi te tij nga perzjeria e hidrogjenti me helium, dhe eshte ne nje gjendje ekuilibri hidrostatik, qe do te thote qe nuk perhapet (per shkak te presionit qe krijohet nga reaksionet termonukleare).

donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 23
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi