BE kunder Facebook per privatesine

Shko poshtë

14042009

Mesazh 

BE kunder Facebook per privatesine
Komisioni Europian sulmon Facebook, MySpace dhe rrjetet e tjera sociale online, te cilave u kerkon te mbrojne privatesine e shtetasve europiane, ne menyre te vecante te te miturve.
"Interneti mund te kthehet shume shpejt ne xhungel, nese nuk arrihet te kontrollohet perdorimi i te dhenave personale online”, paralajmeron ne nje video ne faqen e saj ne internet komisionerja pergjegjese per median, Viviane Reding.

Sipas saj, mbrojtja e privatesise duhet te jete prioritet per rrjetet sociale, ku te paktet profilet e te miturve duhet te jene te fshehur dhe te paaksesueshem per motoret e kerkimit. Brukseli u ka kerkuar me pare Facebook dhe faqeve te tjera te marrin masa per te mbrojtur minorenet, por Reding thote se eshte gati te miratohen rregulla te tjera per kete rast.

“Evropianet kane te drejte te kontrollojne si perdoren informacionet e tyre personale”, shpjegon Reding. Ajo thote se Komisioni Europian do te miratoje masa kunder shteteve anetare qe nuk mbrojne privacine e perdoruesve te internetit ndaj sulmeve te rrjeteve sociale. (tch)
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi