Brazil, nje muze per nder te Pelese

 :: News.... :: Sport

Shko poshtë

23082009

Mesazh 

Brazil, nje muze per nder te Pelese


Banka Braziliane per Zhvillim se bashku me Ministrine e Kultures ne Brazil do te ndertojne nje muze per nder te legjendes se futbollit brazilian dhe atij boteror, Pele.

Projekti qe ka nje kosto prej 10.9 milione dollaresh do te ndertohet ne nje zone prane portit te qytetit te Santosit, ne skuadren e te cilit Pele filloi karrieren e tij si profesionist dhe ku ka luajtur per 18 vjet.

Vete Pelè, emri i vertete i te cilit eshte Edson Arantes do Nashimento, eshte shprehur per gazetaret se ky muze do te mbaje gjalle historine e tij per brezat e ardhshem.

Muzeu per Pele do te jete ne formen e topit te futbollit edhe eshte projektuar nga arkitekti brazilian Oskar Nimejer.

Ne brendesi te tij do te shfaqen edhe fanelat, trofete dhe fotot e legjendes braziliane te futbollit.

Muzeu dedikuar “mbretit” te futbollit pritet te perurohet ne vitin 2012.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 :: News.... :: Sport

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi