Vjellja (vomitus)

Shko poshtë

Vjellja (vomitus)

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 14, 2009 7:59 pm

Vjellja eshte reaksion refleksiv mbrojtes, qendra e te cilit gjendet ne trurin e zgjatur. Vjellja shkaktohet nga disa faktore. Njeri nga ate eshte mbushja e tepert e lukthit me ushqim, gjate te cilit, sic thame, ngjet kthimi refleksiv I ushqimit deri te zbraztira e gojes,por mundet edhe nepermjet hundes. Deri ne vjellje mund te vij edhe nen ndikimin e disa materjeve toksike (helmuese) te ushqimit. Ngacmimet pranohen nepermjet receptoreve te lukthit dhe barten nepermjet vijes nervore aferente te qendra e vjelljes, e cila gjendet ne trurin e zgjatur, nepermjet te ciles aktivizohet procesi I vjelljes.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi