Astrologjia dhe mjekesia

Shko poshtë

Astrologjia dhe mjekesia

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 21, 2009 1:44 am

Astrologjia dhe mjekesia

Shume mjeke gjate punes se tyre e shfrytezojne
astrologjine. Konsiderohet se eshte shume e rendesishme qe te behet nje
krahasim i horoskopit te mjekut dhe pacientit per te pare nese
nenshenjat e tyre jane ne baraspeshe

Shume mjeke gjate punes se tyre e shfrytezojne astrologjine.
Konsiderohet se eshte shume e rendesishme qe te behet nje krahasim i
horoskopit te mjekut dhe pacientit per te pare nese nenshenjat e tyre
jane ne baraspeshe. Me fjale te tjera, nenshenjat e ketyre dy personave
duhet tei takojne elementit te njejte (ujit, zjarrit, ajrit, tokes, ose
metalit) dhe duhet te jene ne kete aspekt te perputhura me
njera-tjetres. Nese pacienti e ka nenshenjen e peshores, atehere edhe
mjeku i tij do te duhej ta kishte nenshenjen e peshores, ujorit, ose
binjakeve. Aspektet e perputhshme ne mes te mjekut dhe pacientit
ofrojne kuraje dhe mirebesim te dyanshem, derisa ato te paperputhshme
mund te shkaktojne aversion te dyanshem.

Ndikimi i Henes ne shendetin e njeriut

Pas Diellit, Hena eshte trupi qiellor qe ka ndikimin me te madh ne
organizimin e njeriut. Cikli menstrual te femrat perputhet me
kohezgjatjen e Henes lunare, ndersa periudha e fillimit te frytit deri
te lindja e tij, zgjat plot nente muaj. Fazat e ndryshme te Henes
ndikojne ne paraqitjen e semundjeve te ndryshme e sidomos te krizave
mentale. Pasi qe Hena eshte mbledhese e energjise se Diellit, ajo
njekohesisht eshte edhe transmetuese e kesaj energjie ne trupin e
njeriut. Kur nje person e ka Henen e dobet ne horoskop, atehere ai
person do te marre me pak energji diellore dhe me lehte u nenshtrohet
semundjeve te ndryshme. Hena ndikon ne organet shume te ndjeshme te
trupit, si: lukthi, shpretka, stomaku, gjoksi dhe mitra. Po ashtu edhe
shtatzenia, lindja dhe sistemi nervor drejtpersedrejti jane te lidhur
me ndikimin e Henes. Hena ka ndikim edhe te trashegimia gjenetike.

Sherimi nen ndikimin e Henes

Ne kohen e Ptolomeut, te pajtoheshe me operacion e te mos e analizoje
mire poziten e Henes, do te thoshte ta rrezikoje jeten personale. Qysh
ne kohet e lashta njerezit nuk operoheshin gjate diteve kur Hena
ndodhej ne shenjen e bricjapit, sepse gjate atyre diteve dobesohet
funksionimi i organizmit. Po ashtu pacientet atebote nuk jane sheruar
as gjate diteve kur mbi Toke paraqitej Hena e re, sepse gjate ketyre
diteve besohej se ndodhin ndryshimet e medha atmosferike. Kjo praktike
vazhdon edhe sot.
Koha me e pershtatshme per sherim jane ditet kur Hena eshte e
pozicionuar ne shenjat: akrepi, peshqit ose shigjetari. Ndersa nuk
preferohet kurimi gjate kohes kur Hena eshte ne perendim e siper per
shkak te mundesise se gjakrrjedhjes se madhe. Mjeket qe konsultohen me
astrologji po ashtu nuk operojne organet, apo pjeset e trupit gjate
kohes kur ato jane nen ndikimin e Henes. P.sh. eshte shume rrezik te
operohet koka ne kohen kur hena eshte ne shenjen e dashit...
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi