Astrologji kineze

Shko poshtë

Astrologji kineze

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 21, 2009 1:43 am

Astrologji kineze

Rrenjet e astrologjise kineze gjenden ne
historine e lashte te njerezimit. Legjenda thote se Buda i kishte ftuar
te gjitha shtazet qe ta vizitonin per Vitin e Ri, por vetem 12 shtaze i
ishin pergjigjur fteses se tij dhe ato ishin: miu, bualli, tigri, kali,
dhia, gjeli, lepuri, dragoi, gjarpri, majmuni, qeni dhe derri.

Ne shenje mirenjohjeje, Buda kishte urdheruar qe secili vit te
identifikohej me ndonjeren nga keto shtaze, nderkaq tiparet e kesaj
shtaze te zoteronin ate vit. Kjo legjende eshte bartur nga gjenerata ne
gjenerate, nderkaq astrologjia kineze sot eshte nje prej astrologjive
me te famshme ne bote.

Kjo astrologji perbehet nga 5 elementet e filozofise kineze: druri,
zjarri, toka, metali dhe uji, si dhe 12 shtazeve simbolike, qe
perfaqesojne nga nje vit te caktuar.

Horoskopi kinez paraqet nje interpretim te nderlikuar te ciklit
10-vjeear te diellit dhe te henes, qe eshte hartuar ne baze te
kalendarit te vjeter kinez.

Ne kete astrologji ndikon edhe fuqia kozmike pozitive mashkullore dhe
ajo negative femerore, te cilat i paraqet principi Jang-Jin; nje
shprehje per baraspeshen dhe harmonine universale.

Astrologjia kineze eshte me shume e njohur si shkence qe jua mundeson
t'i mesoni karakteret e personave qe ju rrethojne, por njekohesisht
edhe ta njihni fuqine tuaj personale dhe te metat tuaja.

MIU
Jeni persona joshes, komunikues dhe gaztore. Jeni te vleresuar dhe te
kerkuar ne shoqeri. Gjate njohjes, megjithese jeni terheqes, shpesh
lini pershtypjen se jeni arrogante, sado qe nen ate maske, ne te
vertete, ndodhet nje person i ndjeshem. Kur jeni te trishtuar kerkoni
nje degjues te mire! Ne konflikte jeni te ngutshem, impulsive, ndaj ne
situata te tilla do te duhej te kishit kujdes per temperamentin tuaj.

Dashuria: Ne dashuri jeni romantike, te ndjeshem dhe te gatshem
qe te dashurit tuaj t'i mbroni ne edo situate. Keni ne vete nje doze te
caktuar te xhelozise dhe te posesivitetit, gje qe partnerin tuaj mund
ta sjelle ne kufirin e emendurise. Me veshtiresi i shprehni emocionet,
por jeni shume te perkushtuar, sensuale, plot afsh dashurie dhe besnike
kur e gjeni shpirtin tuaj binjak. Per ju eshte shume i rendesishem
aspekti seksual i dashurise.

Puna: Ne pune keni shume suksese, jeni partnere te mire ne
biznes dhe shpesh i shpetoni punet tuaja qe kane marre tatepjeten. Jeni
te paracaktuar per arritjen e sukseseve te medha ne financa dhe ne
veprimtarite juridike. Gjithnje deshironi te jeni ne rrjedhe te
ngjarjeve, keshtu qe edhe gazetaria ju shkon per dore. Vija ndermarrese
e personalitetit mund t'ju eoje deri te nje pasuri e madhe.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi