Orbitat.!!

Shko poshtë

Orbitat.!!

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 21, 2009 1:43 am

Nje nga arsyet me kryesore te ekuilibrit ne univers eshte fakti se
trupat qiellore ndjekin rrugekalime specifike. Yjet, planetet dhe
satelitet rrotullohen rreth boshteve te tyre dhe gjithashtu rrotullohen
bashke me sistemin ne te cilin bejne pjese dhe keshtu universi
funksionon me nje rregull te mirepercaktuar.

Ka rreth 200 bilion galaksi ne univers te perbera nga afersisht 200
bilion yje secila. Shumica e ketyre yjeve kane planete dhe shumica e
ketyre planeteve kan satelite. Te gjithe keta trupa qiellore levizin ne
orbita te percaktuara sakte. Per miliona vjet secili ka "notuar" ne
orbiten e vet ne harmoni dhe rregull te plote me gjithe te tjeret. Edhe
shume kometa levizin ne orbitat e percaktuara per to.

Orbitat ne univers nuk i perkasin vetem disa trupave qiellore. Sistemi
Diellor dhe gjithashtu edhe galaksi te tjera shfaqin levizje te
konsiderueshme rreth qendrave te tjera. edo vit Toka dhe Sistemi
Diellor me te, levizin rreth 500 km nga pozicioni ku ishin vitin e
kaluar. eshte llogaritur se edhe devijimi me i vogel nga rrugekalimet e
trupave qiellore mund te kete pasoja drastike qe mund te sjellin dhe
fundin e komplet sistemit. Per shembull, pasojat e devijimit te tokes
nga drejtimi i saj me thjesht 3 mm jane pershkruar nga nje burim si me
poshte:

Nje karakterisike tjeter e trupave qiellore eshte se ato rrotullohen
githashtu rreth boshteve te tyre. Kjo mund te jete nje nga nenkuptimet
e vargut "Pasha Qiellin qe here pas here kthehet." (Sure et-Tarik: 11).

Ndersa rrotullohet rreth diellit, toka ndjek nje orbite te tille qe edo
18 milje devijon vetem 2.8 mm nga drejtimi drejt. Orbita e ndjekur nga
toka nuk ndryshon kurre, pasi edhe nje devijim prej 3 milimetrash do te
shkaktonte shkaterrime katastrofike: n.q.s. devijimi do te ishte 2.5 mm
ne vend te 2.8 mm, atehere orbita do te ishte shume e madhe dhe ne te
gjithe do ngrinim. Nese devijimi do ishte 3.1 mm ne do ishim percelluar
per vdekje.53

Padyshim qe ne kohen e zbritjes se Kur'anit, njerezimi nuk zoteronte
teleskopet apo teknologjite vrojtuese te avancuara te diteve te sotme
per te vezhguar miliona kilometra hapsire, as diturine mbi fiziken
moderne apo astronomine. Prandaj, ne ate kohe ishte e pamundur te
percaktohej shkencerisht qe hapsira eshte "e mbushur me rruge dhe
orbita" sie thuhet dhe ne vargun (Sure edh-Dharijat: 7). Megjithate,
kjo na u deklarua hapur ne Kur'an i cili zbriti ne ate kohe; sepse
Kur'ani eshte fjala e Zotit.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi