Muskujt ndihmojnë forcimin e eshtrave

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Muskujt ndihmojnë forcimin e eshtrave

Mesazh nga citti_barca prej Sun Jul 05, 2009 10:50 pmNjë hulumtim i fundit i zhvilluar në Dakotën Jugore (SHBA), ka treguar ndikimin pozitiv të muskujve në forcimin e eshtrave.
Shkencëtarët kanë përcjellë zhvillimin e djemve dhe vajzave të vogla, duke matur ndryshimet e masës trupore dhe duke vlerësuar masën kockore.

Ishte vërejtur se eshtrat ishin ndërtuar më mirë te fëmijët në masën trupore të të cilëve kishin dominuar muskujt, dhe jo dhjami.

Ky hulumtim nxjerr në pah edhe njëherë rëndësinë e ushtrimeve trupore në zhvillimin e përbërjes muskuloro-kockore dhe në shëndetin e përgjithshëm të njeriut.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi