Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca

Shko poshtë

20032009

Mesazh 

Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca


Bakterie te panjohura deri me sot nga shkenca jane gjetur rreth 40 km nga planeti Toke.

Zbulimin e ka bere nje top aerostatik i Indian Space Research Organization dhe bakteriet jane quajtur Bacillus Isronensis, Bacillus Aryabhata e Janibacter Hoylei. Topi aereostatik me peshe 459 kilograme u leshua nga baza e Hyderabad ne jug te Indise per te mbledhur kampione ne lartesite nga 20-41 km prej siperfaqes se Tokes.

Sipas kerkuesve, nje prej tezave mund te jete se bakteriet mund te jene leshuar ne ambient mijera vjet me pare nga aktivitetet vullkanike te Tokes, duke u pershtatur edhe ne kete latresi ku ativiteti i rrezeve ultraviolet eshte i larte.

Por ajo qe ngjall me shume interes eshte pista se prejardhja e bakterieve mund te jete nga objektet e paidentifikuara fluturuese ose alienet, gje te cilen e besojne shume pak vete ne ekpinin e studimit.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi