Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkolle

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkolle

Mesazh nga donbeco prej Sat Mar 14, 2009 4:29 am

Kush shkon ne shtrat heret, ka rezultate me te mira ne shkolle. Ky eshte perfundimi i nje studimi japonez rreth gjumit, sipas se cilit femijet qe kane zakonin e mire te te shkuarit ne shtrat heret arrijne rezultate me te mira ne shkolle kundrejt bashkemoshatareve te cilet e kalojne naten perpara televizorit dhe videolojrave.

Kerkimi eshte zhvilluar ne vitin 2007 nga profesoresha Yasuko Kamikawa, e cila jep mesim ne universitetin e Toyama. Sipas studimit te psikologes femijet te cilet bien ne gjume para ores 22:00 jo vetem qe bejne nje gjume me te qete, por mengjesin e dites pasuese ngrihen te rikarikuar si fizikisht ashtu dhe menderisht, te gatshem per te perballuar sa me mire nje dite te re impenjative.

Studimi, i bazuar ne zakonet e perditshme te 277 femijeve te shkolles fillore, nga klasa e trete deri ne te gjashten (ne Japoni shkolla fillore eshte 6 vjet) nxori ne pah se 41% e femijeve qe binin ne shtrat para ores 21:00 kishte nje mesatare te larte notash.

Ndryshimi i mesatares se notave mes femijeve qe flinin heret dhe atyre qe flinin vone u vu re kryesisht ne disiplinat shkencore, ndersa nuk u vu re ndonje ndryshim i madh ne lendet humane si psh gjuha japoneze, ku perqendrimi mendor eshte me pak i nevojshem.

Studimi nxori gjithashtu ne pah se femijet qe shikojne televizor apo luajne videolojra per me shume se 3 ore ne dite, vecanerisht nese keto ore i perkasin mbremjes, kane manifestuar tendencen e harreses se objekteve, pergjumjes gjate oreve te mesimit .
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi