Kërkohen varret e Mark Antonit dhe Kleopatrës

Shko poshtë

23042009

Mesazh 

Kërkohen varret e Mark Antonit dhe Kleopatrës
Arkeologët në kërkim të varrit të Mark Antonit dhe Kleopatrës janë në rrugë të mbarë. Kështu bëri të ditur Këshilli i Lartë i Antikitetit Egjiptian, sipas të cilit, ekzistojnë tre vende të mundshme ku mund të ndodhet varri i dy të dashuruarve të njohur, pranë një tempulli në perëndim të Aleksandrisë. Këto vende u identifikuan në sajë të një radari special. Arkeologët janë bazuar në shkrimet e Plutarkut, ku thuhet se Kleopatra është varrosur bashkë me një nga trashëgimtarët e perandorisë romake, Mark Antonin. Të dy, mbretëruan në Egjipt rreth 2 000 vjet më parë.

visar
Anetar/e 33 %
Anetar/e 33 %

Numri i postimeve : 98
Registration date : 16/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi