Mbrojeni lukthin

Shko poshtë

Mbrojeni lukthin

Mesazh nga donbeco prej Mon Mar 16, 2009 11:49 pm

Një studim kanadez në të cilin janë përfshirë më shumë se 1.200 pacientë me karcinomë të lukthit dhe 2.300 pjesëmarrës të shëndoshë, ka ofruar të dhëna në lidhje me ushqimin i cili e zvogëlon rrezikun për sëmundjet e lukthit.
Ushqimi me sasi të madhe të pemëve, perimeve dhe peshkut,e ka zvogëluar për 42% rrezikun nga karcinoma e lukthit të femrat.

Ndërsa ushqimi me shumë lëngje të gazuara, mish të përpunuar, drithëra të rafinuar dhe sheqerna të thjeshtë, e ka rritur për 86% rrezikun për paraqitjen e karcinomës të femrat, ndërsa 44% ka qenë rreziku më i madh të meshkujt. buzeqeshje
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi