Surprizat na shtyjne te mesojme me shpejt

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Surprizat na shtyjne te mesojme me shpejt
Surprizat, qofshin te mira apo te keqija kane nje efekt pozitiv; ato na stimulojme te mesojme me shpejt.

Sipas nje studimi amerikan, neuronet qe marrin pjese ne kete proces aktivizohen kur tek ne ndodh nje proces i papritur. Shkencetaret e Universitetit te Pensilvanias kane studiuar aktivitetin e neuroneve ne nje zone te vecante te trurit qe quhet “substantia nigra” e cila mund te preket edhe nga semundja e Parkinsonit.

Personat vullnetare qe moren pjese ne studim kane treguar sjellje me te kujdesshme dhe me te plote pasi kane qene objekt i surprizave. Sipas prof. Gordon Baltuch, kjo zone e trurit lejon aktivizimin e neuroneve per te pasur nje njohje me te thelle dhe te shpejte. Kjo sjellje ngjan shume me tregjet financiare qe reagojne menjehere vetem ne rast te sjelljeve te paparashikuara.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi