Ora është Thu Apr 19, 2018 7:03 pm

Të rejat e Shkencës & Teknologjis

 • Temat
 • 21032009


  Derisa industritë tjera janë duke u munduar me krizën globale, ekspertët prognozojnë rritje të mëtutjeshme të industrisë së lojërave të cilat do të udhëhiqen nga platformat mobile.

  Sipas prognozave më të fundit, industria globale e lojërave deri në vitin 2012 do të fitojë 40 miliardë dollarë në vit.

  Raportimet e mëhershme kanë thënë se udhëheqës i trendit të ri është Apple...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 290
 • 21032009


  Nëse e përdorni këtë shërbim pa pagesë të kompanisë Google, sigurisht që së paku një herë ju ka ndodhur të keni dërguar e-mail, të cilin për ndonjë arsye të caktuar keni dëshiruar ta anulonit. Google ka integruar një shtojcë të re e cila ua mundëson pikërisht këtë gjë.

  Edhe po që se e keni nisur porosinë në adresë të gabuar, apo nuk e keni shkruar tërë përmbajtjen e porosisë, keni harruar...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 273
 • 20032009  Kompjuterët e kompanisë Apple në muajin shkurt kanë shënuar rënie të shitjes, derisa në të njëjtën kohë shitja e përgjithshme e kompjuterëve është në ngritje. Statistikat kanë të bëjnë me tregun amerikan ku edhe përdoren më së shumti kompjuterët e Apple.

  Shtëpia analitike NPD ka regjistruar rënien e shitjes së kompjuterëve të Apple në tregun amerikan gjatë muajit shkurt për 16 për qind. Në të njëjtën...

  nga amir - Komentet: 0 - Shikime: 290
 • 20032009


  Bakterie te panjohura deri me sot nga shkenca jane gjetur rreth 40 km nga planeti Toke.

  Zbulimin e ka bere nje top aerostatik i Indian Space Research Organization dhe bakteriet jane quajtur Bacillus Isronensis, Bacillus Aryabhata e Janibacter Hoylei. Topi aereostatik me peshe 459 kilograme u leshua nga baza e Hyderabad ne jug te Indise per te mbledhur kampione ne lartesite nga 20-41 km prej siperfaqes se Tokes.

  Sipas kerkuesve, nje prej tezave mund te jete se bakteriet mund te jene leshuar...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 723
 • 20032009


  Google Earth mund te individualizoje levizjet anormale ne dete qe me pas shnderrohen ne tsunami.

  Programi i njohur i gjigandit amerikan te internetit, eshte ne gjendje te lajmeroje kerkuesit se zona te banuara rrezikohen nga cunamet qe shkaktohen prej temeteve nenujore. Kete zbulim e kane bere gjeologet e Universitetit te Portsmuthit ne Britanine e Madhe, te cilet kane identifikuar nje rrezik te mundshem ne Karaibe pikerisht nepermjet Google Earth.

  Ata ndodheshin ne Ishullin Dominik ku po...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 296
 • 20032009


  Shumë e rëndësishme, por kryesisht nuk i kushtohet vëmendje sa duhet.

  Automjetet shpesh nuk mund të kalojnë kontrollin teknik për shkak të frenës në gjendje jo të rregull, sepse shumë vozitës nuk i kushtojnë vëmendje këtij sistemi shumë të rëndësishëm. Shpesh edhe evitojnë përdorimin e saj, por thjesht vendosin marshin “në shpejtësi” dhe ashtu e lënë automjetin e tyre. Duke vepruar në këtë mënyrë nuk do të kursejnë asgjë, e me kohë mund të vjen edhe deri tek ngujimi i spangos si pasojë e mospërdorimit...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 301
 • 20032009


  Para dimrit duhet të kontrollohen gomat posaçërisht në boshtet tërheqëse, të kontrollohet akumulatori, kualiteti i antifrizit dhe të hidhet glicerinë në brava. Bora, akulli dhe temperaturat nën zero tanimë i kemi provuar sepse veçmë jemi në dimër.

  Gjëja e parë që duhet bërë është të kontrollohen gomat se në çfarë gjendje janë. Fryni ato në nivelin në të cilin i përshkruan prodhuesi i automjetit, e më pas kontrolloni thellësinë e larave.

  Sipas rregullave në fuqi, minimumi është dy milimetra,...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 302
 • 20032009


  Apple ka ftuar gazetarët në paraqitjen e versionit të ri të softuerit për shumë të popullarizuarin iPhone, e cila do të mbahet më 17 mars të këtij viti.

  Paraqitjen e softuerit kompania Apple e ka organizuar në zyrat e saja qendrore në Cupertino të Kalifornisë. Gazetarët do të mund të shohin versionin 3.0 në vepër, derisa Apple planifikon të shfaqë edhe paketën e re softuerike të dedikuar për programuesit të cilët përpunojnë programe për iPhone. Nuk përmendet koha e daljes zyrtare e versionit të ri në...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 263
 • 20032009


  Nintendo ka njoftuar se prej paraqitjes së parë, në nëntor të vitit 2004, e deri më 6 mars të këtij viti në mbarë botën janë shitur mbi 100 milionë njësi së konzolës së lojërave Nintendo DS.

  Që prej lansimit Nintendo DS është paraqitur në dy versione, respektivisht si DS origjinal dhe DS Linte, e së shpejti në treg do të duhej të dilte edhe versioni i tretë me shenjën DSi.

  Në Nintendo po ashtu theksojnë se 83 tituj të lojërave për Nintendo DS janë shitur në mbi një milion kopje, prej të cilëve...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 284
 • 20032009


  Kompania Google është e gatshme të bëhet lojtar i madh në industrinë telekomunikuese me shërbimin e saj më të ri pa pagesë të emëruar - Google Voice.

  Nëse përdorimi i këtij shërbimi “pranohet”, atëherë disa nga kompanitë e vogla dhe të mëdha të cilat ofrojnë shërbime të ngjashme (si eBay dhe shërbimi i saj Skype) do të mund të shkatërroheshin.

  Google Voice paraqet versionin e avancuar të shërbimit të njohur më herët me emrin GrandCentral. Ky shërbim është krijuar me qëllim që të thjeshtësojë...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 283
 • 20032009


  Edhe pse versioni i radhës së shfletuesit më të popullarizuar alternativ ka qenë i përcaktuar të paraqitet gjatë pjesës së parë të vitit 2009, nga tabori i Mozillas raportojnë se Firefox 3.5 do të vonohet paksa.

  Integrimi i mundësive të shumta dhe testimet shtesë janë shkaqet kryesore të vonimit të versionit të ri Firefox 3.5. Mesi i vitit është kohë më reale për paraqitjen e tij.

  Javën e kaluar Mozilla ka ofruar Firefox 3.1 beta 3, mirëpo siç deklaron Chris Blizzard nga shërbimi i taborit...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 279
 • 20032009


  Lenovo ka konfirmuar ekzistimin e laptopit të pazakontë të ngjashëm me modelin Sony Vaio-P me ekran të zgjeruar.

  Lenovo me anë të disa fotografive ka konfirmuar ekzistimin e laptopit fotografitë e të cilit para disa ditësh kanë rrjedhur në internet. Emri i laptopit është Pocket Yoga, e prej asaj që shihet, bëhet fjalë për modelin me ekran ultra të gjerë në një shtëpizë të mbështjellë me lëkurë.

  Fotografitë konceptuale paraqesin stylus-in me anë të cilit shkruhet në ekran jepet të kuptohet...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 276
 • 20032009


  Njerëzit nga kompania Gresso me gjasë jetojnë në një botë krejt tjetër, sepse edhe më tutje po vazhdojnë të bazojnë prodhimin e tyre në telefonat e shtrenjtë dhe luksoz, derisa shumica e njerëzve në botë po shtrëngojnë rripat për shkak të krizës ekonomike.

  Shtojca e fundit në paletën e kompanisë Gresso është telefoni Lady Diamond i cili qartazi është vetëm për zonja. Dhe atë për ato zonja të cilat janë në gjendje të ndajnë 5.500 dollarë për blerjen e tij, nëse nuk kanë afër vetit ndonjë kavalier i cili...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 268
 • 20032009


  Nokia ka paralajmëruar dy telefona të ri mobil MusicXpress, modelet 5330 e 5730, si dhe një model të celularit XpressRadio – 5030.

  Model XpressRadio 5030 është telefon celular me veçori telekomunikuese dhe funksion të radios FM. Çmimi i tij i rekomanduar pa tatime do të duhej të jetë 40 euro, derisa në shitje do të del në tremujorin e dytë të këtij viti.

  Nokia 5330 MusicXpress është celular larg më i avancuar. Është një pajisje rrëshqitëse e gjeneratës së tretë e cilat padyshim do të tërheqë...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 309
 • 19032009


  Përkundër faktit që prodhuesit si Apple e Research In Motion kanë arritur të grabisin nga Nokia një pjesë të tregjeve, gjiganti finlandez i telekomunikacionit megjithatë gjatë vitit 2008 ka shitur numrin më të madh të pajisjeve - smartphone.

  Sipas raportit të analistëve nga Gartner, Nokia gjatë vitit të kaluar ka shitur gjithsej 60.9 milionë telefona të mençur që i ka sjellë pjesëmarrje në treg prej 43.7 për qind. Në vendin e dytë të kësaj liste është gjendur kompania Research In Motion me pjesëmarrje...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 302
 • 19032009


  Limuzina sportive Jaguar XF bëhet edhe me versionin karavan.

  Jaguar që një kohë të gjatë është duke punuar në versionin karavan të modelit të vet XF, i cili së shpejti do të duhej të paraqitej edhe zyrtarisht.

  Në formë jozyrtare, premiera është përcaktuar për panairin e automjeteve në Frankfurt gjatë vjeshtës.

  Edhe pse bëhet fjalë për versionin sallon, automjeti i paraqitur, sipas pohimeve të një burimi të brendshëm, do të jetë i gatshëm për prodhimin serik, i cili do të duhej të...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 288
 • 19032009


  Trafiku në Facebook gjatë vitit të fundit është dyfishuar dhe në këtë shërbim ka çdo ditë e më shumë përdorues, derisa konkurrenti i tij më i madh MySpace po shënon rënie të trafikut.

  Facebook është vetëm një hap larg marrjes së fronit të rrjetit më të vizituar në botë. Qëkur është hapur për publik në vitin 2006, ky shërbim shënon miliona përdorues të rinj çdo muaj. Prej shkurtit të vitit 2008 deri në shkurt të vitit 2009 trafiku në Facebook është dyfishuar.

  Popullariteti i rritur shpejt i...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 264
 • 19032009


  Riinstalimi i sistemit operativ është një punë e mundimshme dhe që merr kohë, sepse përveç që duhet të instaloni të gjitha programet, është edhe ajo pjesa e mërzitshme e instalimit të driver-ave. Megjithatë, nëse planifikoni të gjitha mirë, mund të kurseni shumë kohë.

  Ky tekst u dedikohet përdoruesve të sistemeve më të vjetra operative (Windows XP e 2000), prandaj njihuni me asistentin tuaj gjatë riinstalimeve, programin DriverGrabber.

  Edhe pse DriverGrabber që një kohë të gjatë në versionin...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 304
 • 19032009


  Shumica prej nesh i di disa shkurtesa në tastierën të cilën e përdorim për punën e përditshme. Mirëpo, nganjëherë është mirë t’i rikujtojmë apo të mësojmë edhe ndonjë shkurtesë të re; disa prej tyre mund tu lehtësojnë dhe përshpejtojnë dukshëm punën në kompjuter.

  Shumica e urdhrave në Windows mund të gjenden edhe në tastierë. Në aspektin kohor është shumë e vlefshme të përdoren disa nga urdhrat më të shpeshta. Nëse kombinohet përdorimi i shpeshtë i këtyre urdhrave me miun, puna kryhet shumë më shpejt....

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 334
 • 19032009


  Kompania telekomunikuese IPKO, që nga dita e hënë ka kaluar nga transmetimi televiziv analog në atë digjital. Në bashkëpunim me platformën DigitAlb, konsumatorët e IPKO Digital TV do të kenë mundësi të kënaqen me ofertën më të mirë në treg te programeve informuese, argëtuese, filmave, sportit, muzikës etj.

  Në bashkëpunim me DigitAlb, IPKO ofron përmbajtjen më atraktive përmes më shumë se 60 kanaleve televizive, duke përfshirë të gjitha kanalet e mirënjohura të DigitAlb si dhe kanalet SuperSport, Big Brother...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 1004
 • 19032009


  Për shkak shkallës së lartë të kthimit të modelit C905 në Britani të Madhe, Sony Ericsson u kërkon falje blerësve, derisa operatorët kërkojnë dëmshpërblim.

  Sipas faqes britanike të internetit Mobile Today, blerësit e pakënaqur të celularit C905 të kompanisë Sony Ericsson po e kthejnë me të madhe. Për shkak të shkallës së lartë të kthimit i cili në disa vende ka arritur edhe deri në 30 për qind, prodhuesi ka lëshuar një komunikatë në të cilën u kërkon falje blerësve, mirëpo operatorët mobil kërkojnë dëmshpërblim...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 300
 • 19032009


  Në intervistën e fundit njëri nga prijësit e njësisë së kompanisë Audi për zhvillim teknik Michael Dick ka theksuar se Audi është duke menduar për përpunimin versioneve të modeleve A3 – RS3, e tani kemi supozimet e para për mundësitë që do të mund të ofrojë automjeti.

  Supozohet se nën kapakun e kompaktit do të duhej të gjendej motori i njëjtë 2.5 litërsh me turbo-mbushës prej 2.5 litrash nga modeli aktual TT-RS me 340 KF dhe moment të rrotullimit prej 450 Nm.

  Fuqia do të transmetohej në mënyrë...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 260
 • 19032009  Tabori Microsoftit ka publikuar lajmin se gjatë ditës së sotme (e enjte), rreth orës 18:00 sipas orës sonë, përdoruesve do
  t’u ofrojë versionin përfundimtar të shfletuesit të vet internetit Internet Explorer, i cili ka evoluar deri tek versioni 8.

  Pas pothuajse një viti përgatitjes, Internet Explorer 8 do të jetë në dispozicionin tonë gjatë ditës së sotme në 25 gjuhë të
  ndryshme botërore, dhe atë nga faqet zyrtare të Internet Eplorer apo nga Microsoft Download Centre, derisa tek përdoruesit...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 282
 • 19032009


  Kompjuterët e kompanisë Apple në muajin shkurt kanë shënuar rënie të shitjes, derisa në të njëjtën kohë shitja e përgjithshme e
  kompjuterëve është në ngritje. Statistikat kanë të bëjnë me tregun amerikan ku edhe përdoren më së shumti kompjuterët e Apple.

  Shtëpia analitike NPD ka regjistruar rënien e shitjes së kompjuterëve të Apple në tregun amerikan gjatë muajit shkurt për 16 për qind.
  Në të njëjtën periudhë shitja e kompjuterëve në përgjithësi është rritur për 22 për qind. Për rënien e...

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 258
 • 16032009  iPod Touch shpërthen në xhep


  Prindërit e një 15
  vjeçari të cilit iPod Touch gjatë orës së mësimit i ka shpërthyer në
  xhep kanë ngritur padi kundër kompanisë Apple.
  Edhe Apple ka
  fituar rolin e vet në serinë e pajisjeve të cilave u shpërthejnë
  bateritë. Në të shumtën e rasteve tjera ka ndodhur me bateritë të cilat
  ndërrohen, mirëpo në iPod bateria nuk mund të ndërrohet.

  Sipas pohimeve...

  nga floroS - Komentet: 1 - Shikime: 303
 • 16032009


  Edhe pse kemi
  dëgjuar thashetheme se Bugatti do ta paraqesë një model të ri, i cili
  do të jetë në mënyrë drastike më i lirë sesa ekstremi "Veyron", nga
  maja e kompanisë vjen një demantim i vendosur.
  Franz-Josef
  Paefgen, njeriu i parë i kompanisë Bugatti, pohon se nuk është duke
  menduar për modelin më të lirë, por se modeli i automjetit të radhës do
  të jetë po aq ekstrem dhe i shtrenjtë...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 314
 • 16032009


  Lenovo Pocket Yoga


  Lenovo ka konfirmuar ekzistimin e laptopit të pazakontë të ngjashëm me modelin Sony Vaio-P me ekran të zgjeruar.Lenovo
  me anë të disa fotografive ka konfirmuar ekzistimin e laptopit
  fotografitë e të cilit para disa ditësh kanë rrjedhur në internet. Emri
  i laptopit është Pocket Yoga, e prej asaj që shihet, bëhet fjalë për
  modelin me ekran ultra të gjerë në një shtëpizë të mbështjellë...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 294
 • 16032009


  AMD demonstron procesorin e ri me gjashtë bërthama


  Serverët me çipet Istanbul kanë arritur bartjen më të shpejt të dhënave dhe performansa më të mira të aplikacioneve...Advanced
  Micro Devices (AMD) ka demonstruar modelet e para punuese të çipeve të
  emëruara Istanbul, të serisë së tyre të radhës Opteron me gjashtë
  bërthama të dedikuara për serverë.

  Çipet kanë dëshmuar performansa më të mira me...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 320
 • 15032009

  Përkundër faktit që prodhuesit si Apple e Research In Motion
  kanë arritur të grabisin nga Nokia një pjesë të tregjeve, gjiganti
  finlandez i telekomunikacionit megjithatë gjatë vitit 2008 ka shitur
  numrin më të madh të pajisjeve - smartphone.
  Sipas raportit
  të analistëve nga Gartner, Nokia gjatë vitit të kaluar ka shitur
  gjithsej 60.9 milionë telefona të mençur që i ka sjellë pjesëmarrje në
  treg prej 43.7 për qind. Në vendin e dytë të kësaj liste është gjendur
  kompania...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 269
 • 15032009
  Dy celularë muzikorë dhe një radio celular nga Nokia
  Nokia ka paralajmëruar dy telefona të ri mobil MusicXpress,
  modelet 5330 e 5730, si dhe një model të celularit XpressRadio – 5030.
  Model
  XpressRadio 5030 është telefon celular me veçori telekomunikuese dhe
  funksion të radios FM. Çmimi i tij i rekomanduar pa tatime do të duhej
  të jetë 40 euro, derisa në shitje do të del në tremujorin e dytë të
  këtij viti.

  Nokia 5330 MusicXpress...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 271
 • 15032009


  Nintendo ka njoftuar se prej paraqitjes së parë, në nëntor të
  vitit 2004, e deri më 6 mars të këtij viti në mbarë botën janë shitur
  mbi 100 milionë njësi së konzolës së lojërave Nintendo DS.

  prej lansimit Nintendo DS është paraqitur në dy versione, respektivisht
  si DS origjinal dhe DS Linte, e së shpejti në treg do të duhej të dilte
  edhe versioni i tretë me shenjën DSi.

  Në Nintendo po ashtu theksojnë se 83 tituj të lojërave për Nintendo DS
  janë shitur...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 266
 • 15032009  Kompania Google është e gatshme të bëhet lojtar i madh në
  industrinë telekomunikuese me shërbimin e saj më të ri pa pagesë të
  emëruar - Google Voice.
  Nëse përdorimi i këtij shërbimi
  “pranohet”, atëherë disa nga kompanitë e vogla dhe të mëdha të cilat
  ofrojnë shërbime të ngjashme (si eBay dhe shërbimi i saj Skype) do të
  mund të shkatërroheshin.

  Google Voice paraqet versionin e avancuar të shërbimit të njohur më
  herët me emrin GrandCentral. Ky shërbim...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 285
 • 14032009


  Në tregun evropian, në muajin prill të këtij viti arrin kamera më e vogël e cila do të mund të incizojë video materiale në rezolucion me definicion të lartë - HD.

  Video-kamera nga Samsung me emrin HMX-R10 është kamera e re më e vogël e cila është e aftë në rezolucion HD prej 1.920 x 1.080 pikselash.

  Fotografitë mund të incizohen me 12 megapiksela, derisa objektivi optik është 5x. Ekrani i integruar në prapavijë është me diagonale prej 2.7 inçësh, derisa e tërë kamera peshon 229 gramë me...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 269
 • 14032009  Apple ka ftuar gazetarët në paraqitjen e versionit të ri të softuerit për shumë të popullarizuarin iPhone, e cila do të mbahet më 17 mars të këtij viti.

  Paraqitjen e softuerit kompania Apple e ka organizuar në zyrat e saja qendrore në Cupertino të Kalifornisë. Gazetarët do të mund të shohin versionin 3.0 në vepër, derisa Apple planifikon të shfaqë edhe paketën e re softuerike të dedikuar për programuesit të cilët përpunojnë programe për iPhone. Nuk përmendet koha e daljes zyrtare e versionit...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 226
 

Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët

Asnjë

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe të reja Mesazhe të reja
 • Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
 • Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
 • Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
 • Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
 • Lajmërim Lajmërim
 • Ngjitës Ngjitës
 • Global announcement Global announcement