Ora është Thu Apr 19, 2018 7:02 pm

Kuriozitete

 :: News.... :: Kuriozitete

 • Temat
 • 11052009
  Londër, 27 tetor MIA - Në Angli janë lindur binjakët Lejtoni dhe Kejdoni prej të cilëve njëri ka ngjyrë të bardhë të lëkurës ndërsa tjetri të zezë që sipas mjekëve, ndodh një herë në një milion raste kur prindërit kanë ngjyrë të ndryshme të lëkurës.

  "Pas lindjes ishin të njejtë, ndërsa pastaj prej ditës në ditë filloi të ndryshohet ngjyrën e lekurës së tyre. Ndonjëherë e gjithë kjo është qesharake, sepse njërëzit nuk besojnë se bëhet fjalë për binjakë të cilët kanë prindër të njejtë", deklaroi e ëma e tyre 27 vjeçarja Keri Riçardson.

  Kejdoni e ka trashëguar gjenin...

  nga floroS - Komentet: 61 - Shikime: 2614
 • 03052009
  Ketu mund te lexoni kuriozitete te ndryshme :


  1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
  Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
  --------------------------------------------------------------------------------
  2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
  Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do...

  nga floroS - Komentet: 216 - Shikime: 9999
 • 22032009

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 357
 • 22032009

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 486
 • 22032009


  Quhet sQuba, makina e pare nenujore e prodhuar nga kompania svicerane Rinspeed, ne gjendje te kaloje nga asfalti ne thellesite detare ne pak sekonda.
  Makina ka nje motor normal per te ecur ne rruge dhe dy motore te tjere
  qe i lejojne te levize nen uje. Kjo eshte nje nga karakteristikat
  kryesore te sQuba-s e cila jo vetem ecen mbi uje por eshte ne gjendje...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 370
 • 22032009


  Kjo qe shikoni ne foto eshte nje piramide e ndertuar me gota shampanje nga nje grup njerezish te cilet kane vendosur te thyejne rekordin boteror. Per kete ata kane perdorur 43 mije gota shampanje. Piramida ndodhet ne Wijnegem (prane Antwerpen, ne Begjike), eshte 7 metra e larte dhe peshon 9 ton.

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 381
 • 22032009


  Eshte zbuluar rastesisht nga Everett Springs, ne Georgia, pasi dy
  qen e kane sulmuar, prane nje shtepie ne fshat. I zoti i qenve ka
  arritur t’a shpetoje dhe e ka derguar ne kliniken e kafsheve ne West
  Rome, ku i eshte dhene ndihma e pare dhe i eshte prere njeri nga dy
  bishtat per shkak te plageve te marra nga sulmi i qenve.
  Dreri ne fjale ka 4 kembe te prapme dhe per te ecur perdor vetem dy prej tyre.

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 319
 • 22032009


  Quhet Churaumi Aquarium dhe ndodhet ne Okinawa, ne Japoni.
  Akuariumi gjigand eshte i thelle 10 metra, i gjere 35 dhe i gjate 37
  metra. Eshte aq i madh sa per t’i rezistuar presionit te ujit xhamat e
  akuariumit kane nje trashesi prej me shume se gjysme metri. Ne videon
  me poshte mund te shikoni disa pamje spektakolare nga ky akuarium:

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 419
 • 22032009


  Emri: Catman (njeriu mace)
  Emri i vjeter: Dennis Abner
  Ne moshen 23 vjecare Dennis Abner pa nje enderr ne te cilen nje
  indian i tregonte se duhet te ndiqte “rrugen e tigrit”. Qe prej asaj
  dite mori ate rruge derisa arriti te behej ky qe eshte sot: “njeriu
  mace”.
  Tatuazh pas tatuazhi, operacion pas operacioni, Dennis ne 25 vjet ka
  shpenzuar rreth 150.000 dollare per t’u shnderruar ne nje “njeri mace”
  te vertete.


  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 400
 • 22032009
  Jeta me “Facebook” nuk ka qenë aspak e lehtë për Mark Zuckerberg. Miliarderi 24-vjeçar, që themeloi uebsajtin në papafingon e konviktit të tij në Harvard
  me tre shokë, ka një preferencë shumë të madhe për të qenë sa më i
  fshehur nga sytë e botës. Ai është i biri i një dentisti dhe lindi e u
  rrit në një lagje të pasur të Nju Jorkut. Deri në moshën 16-vjeçare
  ishte në shkollë shtetërore dhe më pas prindërit e çuan në një shkollë
  ekskluzive dhe shumë të shtrenjtë
  Philip Exter Academy
  në Nju Hampshajr....

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 312
 • 22032009

  Kur jeni në shtrat nuk ekzistojnë parapërgatitjet?
  Gjithçka fillon menjëherë drejt e në temë? Atëherë, ai është një egoist. Tashmë të gjithë dinë që femrat i adhurojnë
  puthjet dhe përkëdheljet. Nëse ai nuk i praktikon, me siguri që shtiret
  sikur nuk e di që një femër nuk mund ta konsiderojë të tillë një akt
  seksual pa disa minuta pasionante me puthje, përqafime dhe fjalë të
  ndjera. Në këtë rast është e rëndësishme që të ndërhysh menjëherë, para

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 323
 • 22032009

  ncidenca e diseksionit të aortës sillet nga 5 – 30 raste për një milion banorë brenda një viti,
  varësisht nga prevalenca e faktorëve të rrezikut në popullatë (1).
  Ndonëse sëmundja është jo gjithaq e shpeshtë, përfundimi i saj të
  shumtën është fatal, shumica e pacientëve me diseksion të aortës vdesin
  para se të paraqiten në spital ose edhe para se të është vënë diagnoza
  për diseksion të aortës.
  Diseksioni akut i aortës paraqet emergjencë me rrezik...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 352
 • 22032009

  Puthja? Akti më i ëmbël në botë që u ndalua në
  Britaninë e Madhe nga Virgin Rail, i cili s’lejonte puthjet përpara
  stacioneve; nënkuptonte se puthjet, nëse i shkëmbeni në makinë,
  provokojnë vështirësi në trafik përpara në rrugë.
  Por përse puthim kaq me dëshirë? Epo është thjesht
  çështje biokimike. Të paktën sipas disa konkluzioneve të fundit të
  nxjerra nga kërkuesit amerikanë, që kanë zbuluar procesion biokimik të

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 734
 • 21032009
  Hajnat vjedhin hajnat!


  Dy hajna të cilët po
  largoheshin nga një argjendari e Milwaukeet në SHBA me paratë dhe
  xhevahiret e vjedhura nuk shkuan shumë larg, sepse ata u vodhën nga një
  grup hajnash derisa po dilnin.
  Sipas policit Thomas Welch, një zënkë plasi në mes të rrugës para se grupet të hipnin në makina dhe të fillonte ndjekja e tyre.

  Welch ka thënë se policët kanë...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 329
 • 20032009


  Nje zbulim i ri ne Kine mund te revolucionarizoje idene qe kemi patur deri me sot per pamjen e dinosaureve.

  Eshte gjetur nje fosil dinosauri ku shihen gjurme pendesh si te zogjve.

  Para se te behej ky zbulim ekspertet mendonin se dinosauret u zhduken 150 milione vite me pare, por tani gjerat mund te ndryshojne.

  Detajet e zbulimit, bere nje ekipi kerkuesish, te Institutit Gjeologjik te Universitetit te Pekinit, jane publikuar ne revisten "Nature".

  nga mendy - Komentet: 0 - Shikime: 1326
 • 20032009
  1.Megjithë se në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

  --------------------------------------
  2.4450 priftërinj në Amerikë kryejn mardhënie seksuale me fëmijë.
  --------------------------------------------
  3.Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
  ---------------------------------------
  4.Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në qdo dite tjeter ne qdo shtet tjeter.
  --------------------------------------
  5.Nje...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 355
 • 19032009
  Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
  Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

  nga ♥alma♥ - Komentet: 4 - Shikime: 345
 • 16032009
  Në zyrën gjermane për evidentimin e parapaguesve televizivë me
  gjasë dikush lexon së tepërmi leksikone historike. Në emrin dhe adresën
  e matematikanit gjerman i cili ka vdekur në vitin 1525 ka ardhur fatura
  për parapagim televiziv të papaguar.
  Matematikani i ndjerë
  Adam Ries ndoshta është dëshmitar se në Gjermani televizioni është
  zbuluar qysh në shekullin XVI. Si të sqarohet ndryshe kjo gjë kur në
  adresën e shkencëtarit të vdekur shumë kaherë ka ardhur vërejtja se
  duhet të paguajë parapagimin për radiotelevizion.

  Letrën e ka pranuar...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 322
 • 16032009
  Në Kazakistan është gjetur një grua e cila besohet të jetë më e
  vjetra në botë. Emrin e ka Sahan Dosova, derisa ka lindur më 27 mars të
  vitit 1879. Kjo nënkupton se kjo grua së shpejti do të mbush 130 vjet
  jetë.
  Gazetat ruse shkruajnë se Dosova është zbuluar
  rastësisht gjatë regjistrimit të atjeshëm të popullsisë, se jeton me
  nipin e saj 42-vjeçar, dhe se fëmijën e fundit prej 10 sa kishte
  gjithsej e kishte lindur në moshën 64 vjeçare. Ka tetë nipër, 12
  stërnipër dhe 24 stër-stërnipër.

  E pyetur se ku është fshehtësia e jetëgjatësisë...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 327
 • 16032009
  Një 66-vjeçar nga Tajvani është mashtruar disa herë me radhë në
  të njëjtën mënyrë dhe deri më tani ka arritur të humbas hiq më pak se
  100.000 dollarë. Siç pranon edhe vet, dëshira për t’i kthyer ato që ka
  humbur e shtynë të bëj shpenzime tjera.
  Mashkulli, të cilit
  policia ia ka publikuar vetëm mbiemrin Chang, njëmbëdhjetë herë ka
  marrë lajmërim të rrejshëm se është fitues i një shume të madhe në
  lotari, por duhet të paguajë një shumë të caktuar të parave, në emër të
  shpenzimeve dhe tatimeve, për të marrë fitimin e plotë.

  Kështu Chang...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 271
 • 16032009
  Mashkulli i cili po shëtiste nëpër park vetëm në çorape në
  formë rrjeti është arrestuar pasi që kalimtarët e rastit të neveritur
  nga veshja e tij e pazakontë dhe e papërshtatshme kanë lajmëruar
  policinë.
  Policët e Hong Kongut kanë qenë jashtëzakonisht të
  befasuar kur në parkun e qytetit kanë parë një mashkull i cili në vete
  po bartte vetëm çorape në formë rrjeti.

  Ata kishin ardhur në park pas lajmërimit nga fqinjët e shqetësuar, e
  kur e arrestuan mashkullin lakuriq, i cili megjithatë kishte arritur të
  vesh një xhaketë para se të futej...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 319
 • 16032009
  Fëmija me dy penisë lind në Rusi


  Një foshnje e gjinisë mashkullore i është nënshtruar një operacioni shumë të gjatë, pasi kishte lindur me 2 penisë.Fëmija,
  i quajtur Artyom G., ka lindur dy javë më parë në Rusi, pas një
  lindjeje normale, në të cilën mjekët nuk hasën ndonjë problem.

  "Mjekët ishin të shokuar nga ajo çfarë panë kur Artyom lindi: ai kishte 2 penisë, në vend të një", shkruajnë mediat botërore.

  Djali u transferua nga materniteti i spitalit tek një klinikë speciale
  në Moskë, ku ai...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 406
 • 16032009
  Një qen endacak ka mësuar se si t’i njoh paratë dhe t’i përdorë ato për të blerë ushqim.Një
  rast i pazakontë është shënuar në Kharkiv, qytetin e dytë më të madh në
  Ukrainë, shkruajnë mediat lokale. Katërkëmbëshi i gjindshëm është bërë
  klient i rregullt i një dyqani në të cilin për muaj me radhë ka ardhur
  për ndonjë copë buke të cilët të punësuarit i jepnin.

  “Një ditë, blerësi si në shaka ia ka dhënë një grivna (monedhë lokale)
  dhe qeni ka ikur me vrap në supermarket ku ka marrë disa rriska sallam
  në këmbim për paratë”, ka thënë shitësja...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 293
 • 16032009
  Këto ditë në Australi ka ndodhur një ngjarje shumë interesante në një dyqan seksi.Adam
  Try Rosbera është dënuar me 15 muaj lirim me kusht për shkak të
  thyerjes së rendit publik, pasi ka bërë seks në vend publik me një
  kukull.

  Edhe pse të gjithë e kishin “falur”, sepse kishin menduar që Adam ka
  reaguar në atë mënyrë për shkak të mungesës së seksit, ‘thyesi i
  ligjit’ nuk mendon ashtu.

  Ai ka treguar se ka jetë të pasur seksuale, por nuk mund ta shpjegojë
  arsyen pse ka vepruar në atë mënyrë duke vendosur të bëjë seks me një
  kukull...

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 372
 • 16032009
  Një kartolinë me përshëndetje nga Montana ka arritur tek
  pranuesi i saj në verilindje të Ohios në Shtetet e Bashkuara të
  Amerikës, 47 vite pasi që është dërguar.
  Agjenti i sigurimit
  Dave Conn ka hapur javën e kaluar kutinë e postës në Hudson të Ohios
  dhe ka gjetur kartolinën e cila është dërguar nga Helena në Montana.

  Kartolina ishte drejtuar tek Marion White, pronares së mëhershme të
  kutisë postare, e cila ka vdekur në vitin 1988. Dërguesi e ka
  nënshkruar me emrin “Fran” dhe ka thënë se “po kalonte për mrekulli në
  Montana".

  nga floroS - Komentet: 0 - Shikime: 281
 • 15032009
  Dyshimi kryesor janë provat e pakta të ekzistencës që ka lënë pas vetes dramaturgu anglez. Ashtu si autopsitë e trupave të alienove dhe pranisë së një qitësi të dytë në vrasjen e Presidentit amerikan Kenedi, besimi se emri i Shekspirit është veç një mbulim dhe se i ka shkruar dikush tjetër veprat e tij nuk arrin të çrrënjoset. Skeptikët nisën ta vinin në dyshim identitetin e vërtetë të gjeniut në fund të shekullit XIX. Që atëherë, teoria e ekzistencës së një autori tjetër ka fituar legjitimitet falë këmbënguljes së disa studiuesve dhe historianëve. Tani, thuajse 300 personalitete kanë kërkuar publikisht...

  nga ♫tibe♫ - Komentet: 0 - Shikime: 338
 • 15032009
  1. “Paratë nuk janë gjëja më e rëndësishme në botë. Dashuria është. Për fat të mirë, unë dua paratë”. Jackie Mason
  2. “Tek Perëndia besojmë. Të gjithë të tjerët duhet të paguajnë para në dorë”. Thënie amerikane
  3. “Paratë janë më mirë se varfëria, por vetëm për arsye financiare”. Woody Allen
  4. “Koha është më e vlefshme se paratë. Paratë mund të shumohen, por për kohën themi të kundërtën”.
  John Updike
  5. “Nëse i detyrohesh bankës 100 dollarë, ky është problemi yt. Nëse i detyrohesh bankës 100 milionë dollarë, atëherë është problemi i bankës”.
  JP Getty
  6....

  nga ♫tibe♫ - Komentet: 0 - Shikime: 296
 • 15032009
  Eshte denuar me burgim te perjetshem bashkeshorti britanik, qe vrau te shoqen, pasi deklaroi ne Facebook se ishte single. Gruaja kishte nderruar statusin nga e martuar, ne beqare ne profilin e saj, pasi ishte duke u divorcuar me te shoqin.
  Edward Richardson, 41 vjec, u zemerua keq kur pa se gruaja 26-vjecare thoshte se ishte e lire dhe nga xhelozia vrapoi ne shtepine e saj dhe e qelloi me thike. Kjo eshte ngjarja e dyte e ketij lloji ne Britani brenda me pak se nje viti.

  nga ♫tibe♫ - Komentet: 0 - Shikime: 269
 • 15032009
  Nje nxenese amerikane 14-vjecare eshte arrestuar, pasi dergonte mesazhe nga celulari gjate ores se mesimit. Mesuesi i matematikes i kishte kerkuar vajzes te mos merrej me me telefonin, por ajo kishte thene se nuk kishte me vete nje te tille. Pas ketij pohimi, mesuesi thirri nje polic, qe arrestoi vajzen per shkak te sjelljes se papergjegjshme.
  Vajza nga Wauwatosa East High School ne Wisconsin, vazhdoi ta mohonte se kishte pasur celular edhe pas marrjes ne pyetje nga polici. Ai i kerkoi numrat e telefonit te prinderve. Pas disa tentativave qe deshtuan per shkak te numrave te pavertete qe...

  nga ♫tibe♫ - Komentet: 0 - Shikime: 324
 • 15032009
  A e keni pyetur ndonjehere veten se cfare kuptimi kane endrrat ne te cilat na duket sikur po rrezohemi nga lartesi te medha, po na ndjekin, po na bien dhembet, na duket sikur jemi perseri ne shkole apo edhe endrra me te sikletshme ne te cilat shfaqemi lakuriq para te tjereve? Shkencetaret mendojne se endrrat tona lidhen me ato te paraardhesve tane qe jetonin ne shpella dhe qe ndiqeshin nga kafshet e egra.
  Shkencetari Finlandez Antti Revonsuo thote se ne i kemi trasheguar endrrat - bazuar tek nevoja primitive per te mbijetuar - sepse ato e pergatisin trurin tone te perballet me situata te...

  nga ♫tibe♫ - Komentet: 0 - Shikime: 428
 

Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët

Asnjë

Drejtat e ktij Forumit:

Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Legjenda
 • Mesazhe të reja Mesazhe të reja
 • Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
 • Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
 • Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
 • Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
 • Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
 • Lajmërim Lajmërim
 • Ngjitës Ngjitës
 • Global announcement Global announcement